Skialpy. Jak je vybrat? A co na sebe?

By 2. 2. 2021 15 listopadu, 2021 Skialpy

Jak vybrat skialpy?

U skialpů je důležitý vybírat podle toho, kde se chci pohybovat a jak jsem zdatný lyžař. Pokud vyhledávám skitouring, kdy se pohybuju v přírodě a nevyhledávám tolik sjezdy, tak lyže může být kratší než freeridová, 10 cm pod výšku postavy lyžaře. Zase by neměla být kratší, protože lyže potom při sjezdu nefunguje úplně dobře. Když jsem zdatnější lyžař a vyhledávám sjezdy, tak lyže bude delší. Lyže tě potom líp nese a tolik se neboří. Takže můžu vybírat i stejnou velikost jako mám postavu, může být i delší, pokud se jedná o hodně velký freeridy, nicméně ty využiješ spíš v cizině. Kdybys je měla v Čechách, kde na to většinou nejsou podmínky, tak se na nich trápíš.

Jak je to se šířkou lyže?

Užší lyže jsou spíše na touring, jsou lehčí. Širší na sjezd. Na chození se berou 80 mm – 85 mm, univerzál je kolem 90 mm, na free ride se bere
95 mm, 100 a víc mm pod botou. Když to shrneme, tak obecně bereš na free ride širší a delší a na touring užší a kratší. Když se chceš dobře svézt dolů, tak vezmi širší i za cenu, že si trošku větší váhu lyže musíš vytáhnout do kopce nahoru.

Jaký hůlky na skialpy?

Na skialpy se berou teleskopický hůlky, ne všichni s nimi chodí. Chrti nosí hůlky na běžky, který jsou lehčí a delší, víc si pomáhají rukama. Skialpáči berou teleskopický, prodlouží je na stoupání zhruba o 10 cm víc než máš na sjezdovky a když jedeš dolů, tak je zkrátíš. Samozřejmě můžeš mít i klasický hůlky, ale teleskopy jsou nejpohodlnější.

Jak správně vybrat lyžařský boty přes internet?

No, to úplně nemáme rádi. Protože i když můžeš znát velikost, tak každá bota je vyrobená jinak. Má jinou šířku, jiný tvar, boty se liší mezi sebou i od jednoho stejného výrobce. Botu si musíš vyzkoušet. Já za sebe bych poradil na výběr bot Harfasport, dobře poradíme. V tom jsme fakt dobrý a silný.

Jaký oblečení na skialpy?

Hodně lidí má skialpy spojený s lyžováním, ale na skialpy si určitě neber lyžařský oblečení. Žádný zateplený bundy, kalhoty, nic takovýho. Na stoupání se oblíkni podobně jako na běžky, co se vrstev týče. Na sjezd se naopak vždycky přioblíkáš, potřebuješ, abys neprofoukla, takže nějakou hardshellovou bundu, tady bych doporučil i lyžařský rukavice. Člověk musí počítat s tím, že se hodně rychle zahřeje chůzí při výstupu. Taky záleží, odkud vyrážím. Když budu bydlet na chalupě na kopci a nejdřív mě čeká sjezd dolů, tak se musím přioblíknout. Když vyjdu kopec, je hodně důležitý se nejdřív přioblíknout a až pak si připravuju lyže (chystám pásy, přepínám boty na sjezd). Pokud to udělám opačně a jsem někde na hřebenech, kde hodně fouká, tak promrznu.

V čem skialpuješ ty?

Já beru spodní vrstvu (zimní měsíce), přes to na stoupání funkční mikinu (speciální mikiny, které jsou udělané dobře tak, aby dýchaly, ale neprofoukly) a když je hodně hnusně, tak beru teplejší mikinu a ještě nepromokavou a neprofukavou bundu. Nosím lehčí skialpový kalhoty, pod kterými mám spodní vrstvu. Čepici, respektive já nosím tenkou čelenku na výšlap a s sebou do batohu beru ještě jednu tenkou čelenku navíc a čepici, protože, když se zpotíš po výšlapu, čelenku schováš, nasazuješ suchou a čepici mám schovanou ještě na sjezd. V batohu mám navíc jednu tenkou mikinu. Vždycky je lepší s sebou tahat víc věcí, než míň. Navíc, když někomu schází, alespoň můžu půjčovat. Ponožky mám tenčí, funkčnější, protože člověk se v botách zahřeje. Doporučuju mít s sebou brýle, když chumelí, tak sjezd nemusí být příjemný. Ani na hřebenech to nemusí být bez brýlí příjemný. V Čechách s sebou helmu neberu, možná jsem nezodpovědný, nicméně pokud ji máš s sebou připnutou na batohu, máš vystaráno a nemusíš s sebou brát další teplejší čepici na sjezd. Já vždycky říkám, že každý skialpinista by měl mít v batohu péřovku, protože nikdy nevíš, kdy se změní počasí a udělá se fakt hnusně. V tu chvíli je za ni člověk fakt rád.

Radu: Já přidám ještě za sebe pro běžkaře/běžce.

Na výšlap beru podobné oblečení jako na běžky, lehce zateplený šusťáky, pod nimi jégry. Funkční spodní triko na vršku a na něm funkční mikinu. Bunda se mi osvědčila vyloženě backlandovka s goretexem. Tu mimochodem nosím i na běžky. Mám na sobě běžkařské rukavice a klasickou čepici. Když jsem na hřebenech nebo sjíždím, měním za lyžařské palčáky, dokonce bych doporučila i vyhřívané, pokud máte. Já je koupila jako neúspěšný dárek na běžky. 😀 No a péřovka souhlas, mám složitelnou do pytlíčku a na hřebenech jsem byla ráda, že ji můžu vytáhnout. I když na horách hlásí pěkně, nikdy nevíš, kdy se změní počasí, třeba jako nám na prvním výletu.

Co ještě nezapomenout na skialpy?

Opalovák, kobercovku – tou se dá zachránit leccos. Např. Když přestane lepit pás na lyže, pořád ti padají a ztrácíš je, tak je lepíš kobercovkou k lyžím. Nebo kamarádovi ujela lyže a urazil patku vázání. Puchýře, aj. Určitě mít s sebou energetický tyčky, nikdy nevíš, kdy ti dojde, svačinu, lepší víc než míň a pití. Někdo má rád teplý – do termosky, jiný vodu. Důležitý je nezapomenout na pitný režim, nejhorší je hlaďák, to znáš určitě sama z běžek/běhu.

Podle mě jsou i české hory nebezepečné a neměly by se podceňovat, co ty na to?

Určitě i české hory umí být nebezpečné. Převážně se stává, že lidi, kteří vyrážejí do hor, podcení situaci. Spousta lidí si myslí, že u nás jsou malé kopce. Taky není dobrý vyrazit do hor s lidmi, kterým úplně nevěříš, že ti pomůžou, pokud by se něco stalo. Jinak i v našich horách jsou svahy, které jsou zakázaný sjíždět, na které se ofiko nesmí. Když tě chytí horská nebo policie, hrozí ti pokuta. Samozřejmě se to jezdí, nicméně není to tak dávno, kdy jeden kluk utrhl lavinu na Kotli. Takže ideálně, pokud nerozumím lavinový problematice, do takových míst nejdu. I v Alpách a cizině se dá lavinám vyhnout s tím, že chodíš mimo lavinové svahy po skialpových trasách.

Jak předejdu tomu, aby mě nesmetla lavina? Dá se tomu vůbec předejít?

Koukej na internet, jaký je stav, co se děje na horách. I tak je to nejistý, protože záleží na počasí a jak jsou na sebe jednotlivý vrstvy napadaný. V Rakousku jsme na skialpovým kempu kopali sněhový profil, pokud jsme si nebyli jistí. Na kempech ti to hodně osvětlí. Je to fakt složitý. Prostě když nevím, do laviňáku nelezu. Pokud začínám se skialpama, neměl bych vyjít sám, už jen proto, aby mi druhý pomohl, jak se skialpy ovládají, jak na pásy, jakou tůru zvolit. V současný chvíli připravuju projekt ,,Jak na skialpy.“ Bude se jednat o celkové poradenství od A do Z. Pomůžu s výbavou, vezmu je na hory, vysvětlím, co nemůžou, co je nebezpečný.

No super, takže ideálně sledovat @jaknaskialpy na Instagramu říkáš, jo?

No jasně.

Jak je to se servisem skialp?

Je to prakticky stejný jako u klasických lyží. Každý, kdo jezdí, musí sem tam namazat, nabrousit. Na skialpách víc sjíždíš přírodní sníh než umělý na sjezdovce, takže se ti tolik neobrousí. Víc dostává zabrat skluznice, takže se o ni fakt starej a voskuj. Voskuješ, za prvý, aby ti lyže dobře jela, za druhý, kvůli ochraně. (najedeš na kámen, kořen, atd.) Rýhy se dělají do nenavoskované lyže mnohem snáz, lepší mít klidně několik vrstev, skluznice je potom odolnější. Jinak, pokud cokoliv, v Harfasport opravíme, nabrousíme, navoskujeme. Je důležitý se trochu starat i o pásy. Taky se voskujou, respektive je sprejuješ takovou impregnací, hadříkem potom roztáhneš přes povrch lyže. Proč se to dělá? Aby se do pásu nedostávala vlhkost. Pokud se ti do pásu vlhkost dostane, na hřebenu ti to namrzne a ty budeš klouzat jako na ledu. Takže si to prakticky moc neužiješ.

Tak super. Díky za skvělý shrnutí!

Rozhovor jsem připravovala s Ondrou Štanglerem, úsměvavý sympaťák, na kterýho můžeš narazit v Harfasportu. 🙂 No a pokud máš ještě nějakou otázku, tak nám napiš do komentáře nebo přímo Ondrovi na profil na IG @jaknaskialpy

Kde si skialpy koupit?

Já určitě doporučím Harfasport v Praze a třeba Madeja sport v Ostravě. Případně tady je odkaz na další Expert Pointy: https://bit.ly/expertpoint

Jaký skialpy jsem testovala já?

Já jsem testovala Atomic Backland 85 (šířka), délka 151 cm (měřím 163 cm), k tomu botky Backland Expert W. Pásy jsem měla Skin 85/86. A bylo to super.

A co je na skialpech nejlepší?

Rozhodně, že se dostaneš na hřebeny i v zimě a výhledy! 🙂

Tak ať to sviští na skialpech!

Radu

Napiš nám tady komentář